Den här tråden hade jag (och tydligen alla andra) glömt bort!
Citat:
Motion 2008/09:MJ266 En svensk etanolpolicy
Motion till riksdagen
2008/09:MJ266
av Jan Ericson (m)
En svensk etanolpolicy
--------------------------------------------------------------------------------
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en svensk utvärdering och policy för hur olika typer av etanol på den svenska marknaden ska klassas ur miljösynpunkt.
Motivering
Regeringen vill på olika sätt stimulera alternativa drivmedel och biobränslen. Detta är välkommet, eftersom det minskar Sveriges beroende av dyr och inte särskilt miljövänlig olja.
En alltmer diskuterad fråga är etanolens roll i detta. Etanolen ifrågasätts alltmer, och många reser frågetecken för etanolframställningens miljöeffekter, inte minst i andra länder. Samtidigt vet vi att användning av vissa former av etanol ger goda miljöeffekter, medan andra ger bevisbar negativ effekt, eftersom det går åt mer energi för produktionen än vad man får ut ur den färdiga etanolen.
Inom EU pågår en diskussion om certifiering av olika typer av etanol. Jag anser att Sverige, i avvaktan på detta, självt bör ta fram en policy för hur olika typer av etanol på den svenska marknaden ska klassas ur miljösynpunkt. Man bör då analysera hela kedjan – från lokal odling av grödor till framställningsprocessen och sedan transporten till slutkunden och miljöeffekterna vid dennes förbrukning.
En sådan policy skulle kunna leda fram till att ekonomiska styrmedel som verkar i negativ riktning upphör, och att bevisligen miljövänlig etanol gynnas i framtiden.
Stockholm den 19 september 2008
Jan Ericson (m)
Ständigt detta "etanolen ifrågasätts alltmer"...http://www.riksdagen.se/webbnav/index.a ... =GW02MJ266Citat:
Motion 2008/09:T267 Etanol som bilbränsle i Europa
Motion till riksdagen
2008/09:T267
av Ann-Christin Ahlberg (s)
Etanol som bilbränsle i Europa
--------------------------------------------------------------------------------
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen inom EU bör verka för att försörjningen och tillhandahållandet av förnybara drivmedel, t.ex. etanol (E 85), utvecklas och möjliggörs i alla EU-länder.
Motivering
Alltfler svenskar har de senaste åren – när de stått inför ett bilbyte – gjort ett miljömedvetet val och köpt en så kallad miljöbil som drivs med förnybara bränslen. Det är naturligtvis en mycket positiv och välkommen utveckling, eftersom transporterna svarar för en stor och växande andel av de klimatpåverkande koldioxidutsläppen.
Den positiva utvecklingen för miljöbilsmarknaden i landet har stimulerats av besluten att bensinstationer över hela landet måste tillhandahålla minst ett förnybart bränsle. Regeringens beslut att införa en tidsbestämd miljöbilspremie på 10 000 kronor har också stimulerat miljöbilsförsäljningen positivt. Därför är det mycket olyckligt att regeringen nu beslutat att avkorta miljöbilspremieperioden med ett halvår.
Tack vare att utbyggnaden av tankställen i landet som tillhandahåller förnybara bränslen successivt ökar, till exempel etanol (E 85), kan de nya miljöbilsägarna tanka förnybart på alltfler platser i landet.
De stora bekymren inträffar när de svenska miljöbilsägarna beger sig utomlands. Rapporter har kommit från semestrande etanolbilägare som under årets sommarsemester i Europa – till exempel i Tyskland och Frankrike – inte kunnat tanka sin bil med E 85.
Eftersom försäljningen av till exempel etanolbilar ökar stadigt bör också försörjningen av detta drivmedel utökas, inte bara i Sverige utan också i övriga EU-länder.
Men hänvisning till ovanstående bör regeringen inom EU verka för att försörjningen av och tillhandahållandet av förnybara drivmedel, till exempel etanol (E 85), utvecklas och möjliggörs i alla EU-länder.
Stockholm den 1 oktober 2008
Ann-Christin Ahlberg (s)
Intressant att motionären nämner just Frankrike och Tyskland då dessa länder näst efter Sverige har flest etanoltankställen.
http://www.riksdagen.se/webbnav/index.a ... d=GW02T267